Kalendář akcí

Expediční kamera 2017

Přidat událost do kalendáře

Sobota, 01.04.2017 / 17:00 / Kino Napajedla

Kouzlo ryzího života a bezprostřední kontakt s přírodou, to je Expediční kamera 2017

Letos vám opět připomeneme, že lidská kreativita nezná mezí, ať už v prováděných aktivitách, či v místech, kde jsou lidé schopni žít. Uvědomíte si, jak je naše planeta obrovská, kolik neuvěřitelných míst skýtá a kolik na ní žije zajímavých lidí, prožívajících různé osudy.

 
     Expediční kamera _1   Expediční kamera_2   Expediční kamera_3


Budeme-li konkrétnější, poznáte Švýcara, žijícího podle hesla Pura vida. A co to znamená? To poznáte při jeho pokusu splout řeku Amazonku za pomocí svého kola (a lodě samozřejmě). Setkáte se s 91 letou Britkou, která svůj život zasvětila horskému průvodcování. Snímek Projekt Moffat vám celý její životní příběh představí. Dva kamarádi z Ameriky se rozhodnou pro Návrat do Zanskaru, což je oblast, kde před 30 lety poznali místní srdečné obyvatele, ale i silnou vazbu na buddhismus. Poznamená toto dosud odlehlé místo výstavba silnice a spojení s civilizací?

Ani letos nebude chybět české zastoupení. Parta šesti kamarádů měla bláznivý plán, doplout z oceánského rozvodí na polární kruh a to jak na nafukovacích lodích, tak na ručně postavené plachetnici. Celá cesta vedoucí Divočinou Aljašky po řece Alatna, se stala pro všechny členy expedice nezapomenutelnou součástí jejich životů.

PROGRAM:
17:00 - Úvod / film Pura Vida
18:00 - Projekt Moffat + diskuze s lezci Pavlem Zbořilem a Vojtěchem Jarošem
18:45 - Divočinou Aljašky
19:15 - PŘESTÁVKA
20:00 - Návrat do Zanskaru
20:25 - Cesta do Kazbegi + diskuze s bikerem Pavlem Macháčkem
21:15 - Na jeden nádech

Občerstvení ve vegetariánském a veganském stylu zajištěno.

VSTUPNÉ: 80,-Kč / 70,-Kč – student a senior
Vstupné lez zakoupit v předprodeji v IC Napajedla / Kině Napajedla / online ZDE

Událost i na Facebookové stránce ZDE

 

                                  

VÍCE O FILMECH:


//PURA VIDA
Země: Švýcarsko, 2016
Délka: 44 minut
Režie: Thomas Miklautsc
Jazyk: německý, francouzský české titulky  

Nadšený cestovatel a cyklista Hervé si vymyslel bláznivý plán. Po absolvování 40.000 km po silnicích a cestách přidělal v Ekvádoru kolo na loď, pojmenoval ji “Pura vida” a začal svoji životní cestu. Své kolo použil jako pohon lodě a během několika měsíců splul řeku Amazonku.
Za celkových 20 měsíců urazil přes 7 500 km a vystřídal 26 řek. Po cestě byl ohrožován divokou vodou, vrtkavým počasím, krokodýly, drogovými dealery či piráty. Navštívil šamany, domorodé kmeny a sblížil se s jihoamerickou přírodou takřka do morku kostí. Je více než zřejmě, že taková cesta člověka ovlivní na celý život.
  
                                                                                                           

                                   pura vida


//PROJEK MOFFAT
Země: Velká Británie,
2015 Délka: 20 minut
Režie: Claire Carter, Jen Randall
Jazyk: anglický, české titulky

Krátký film, ověnčený řadou mezinárodních cen, je zasvěcen životnímu příběhu první britské horské vůdkyně Gwen Moffat. Ta před 70 lety dezertovala z armády arozhodla se svůj život zasvětit horám a skalnímu lezení. Film je náhledem do Gwenina života prostřednictvím mladé spisovatelky Claire, která si na vlastní kůži vyzkoušela koupání v ledových horských tůních a řekách a lezení s dobovou horolezeckou výbavou. Podívala se s odstupem času na ta samá místa, po kterých Gwen kdysi prováděla zájemce o horskou turistiku. V příběhu kromě odvahy a odhodlání najdete i odpověď, jak je možné věnovat se něčemu, co je zdánlivě zcela nemožné.

Ocenění: Nejlepší film a Cena diváka Edinburgh Mountain Film Festival, Cena diváka Kendal Mountain Film Festival, Speciální ocenění poroty Banff Mountain Film Festival

                                      projekt moffat

//DIVOČINOU ALJAŠKY
Země: Česká republika, 2016
Délka: 25 minut
Režie: Jiří Horčička / Fjolls
Jazyk: český

Šest kamarádů z Čech, Moravy a Slovenska, někteří zkušení vodáci, jiní méně zkušení, se vydali za polární kruh na překrásnou Aljašku splout řeku Alatnu. Říkají si Fjolls. Vybaveni loděmi, jídlem v medvědu-vzdorných kontejnerech a pepřovým sprejem měli v plánu překročit kontinentální rozvodí a plout 300 km na jih až na polární kruh. Cestou chtěli podniknout pěší túru k Arrigetch Peaks, postavit plachetnici nebo třeba péct chleba. Jak tato expedice do naprosté divočiny bez mobilního signálu a bez možnosti doplňovat zásoby dopadla? Podařilo se Fjollům dosáhnout všech cílů a zároveň si odvézt nezapomenutelné zážitky? Uvidíte sami ve filmu plném nádherné přírody, lidské zručnosti i odvahy pouštět se do neznámých vod.

                                      aljaska


// NÁVRAT DO ZANSKARU

Země: Velká Británie, 2016
Délka: 23 minut Režie: Daniel Bull, Bryan Liptzin
Jazyk: anglický, české titulky

Zanskar byla po tisíce let jedna z nejhůře dostupných oblastí na světě. Rozkládá se uprostřed hor v indickém Himálaji a ročně ji navštívily pouze stovky turistů. Jediné spojení s civilizací bylo možné pouze po dlouhé a nebezpečné cestě podél řeky. Nyní je téměř před dokončením výstavba silnice, která může navždy změnit toto duchovní a poklidné místo. Před 30 lety se dva Američané rozhodli vydat na 7 dní dlouhou cestu do Zanskaru a navštívit unikátní starověký buddhistický chrám. Po cestě se seznámili s místní rodinou, u které pak po řadu dní bydleli. Nyní se rozhodli, ještě před úplným dokončením silnice, místo znovu navštívit a rodinu vyhledat. Jak se Zanskar a jeho obyvatelé za tu dobu změnili a jak je přijímána výstavba silnice a sní i příchod civilizace? Setkání starých přátel, zamyšlení nad způsobem života a odlehlá příroda v nitru Himálaje vás jistě chytnou za srdce.

                                        navrat


//CESTA DO KAZBEGI
Země: USA, 2016
Délka: 16 minut
Režie: Joey Schusler
Jazyk: anglický, české titulky


Gruzínské liduprázdné hory, horská kola, nejnutnější zásoby jídla a dva stany. To jsou hlavní hrdinové filmu, který sleduje cestu čtyř kamarádů z Omala po hřebeni Kavkazu, až do města Kazbegi. Tuto trasu si obvykle vybírají trekaři, ale naši hrdinové si ji téměř celou dali na horských kolech. Film nabízí naprosto netradiční pohled na jednu znejodlehlejších oblastí Kavkazu, která ještě docela nedávno patřila pod křídla Sovětského svazu. Je tato trasa vůbec na kole sjízdná? Jaké byly největší překážky a jakým výzvám je třeba na cestě čelit? Co našim hrdinům natropilo počasí? Jak se vypořádali s neobvykle dlouhou zimou, která v některých oblastech ještě panovala? Film je o splněných plánech, o lidech, o štěstí, o smůle imalebných osadách a překrásné krajině gruzínských hor. Inspiraci na realizaci bláznivých nápadů filmu rozhodně nelze upřít.

                                           kazbeg


//NA JEDEN NÁDECH
Země: USA, 2015
Délka: 5 minut Režie: Ken O’Sullivan
Jazyk: anglický, české titulky


Krátký film, nominovaný na řadě prestižních filmových festivalů, který vás prostřednictvím unikátních podvodních záběrů zavede do zcela jiného a málo známého světa.Autorem je podvodní filmař Ken O’Sullivan, který se během celého roku potápí v oblastech severního Atlantiku. Možná za to muže rutinní práce anebo samota, ale po deseti letech začal Ken v moři objevovat zrcadlo, které mu pomohlo najít sama sebe a nahlédnout do nitra vlastní duše. Výsledkem je tento krátký, vizuálně nádherný film.

                                             jeden nádech

                                  


Nahoru Přesunout se na začátek stránky

© 2018 Klub kultury Napajedla
Realizace rotate Rotate